
Co jsme se na cestě k formativnímu hodnocení naučili a jak to může pomoci i vám?
Ve spolupráci s 11 školami jsme se tři roky učili, jak co nejlépe proniknout do tématu formativního hodnocení, aby co nejdříve přinášelo podporu a užitek učitelům i žákům.
Vytvořili jsme pojmovou mapu formativního přístupu, kde jsme zachytili nejčastější způsoby, jak do tématu vstupovat. Ukázalo se, že nejdůležitější je respektovat autonomii učitelů a poskytnout jim prostor pro objevování a experimentování. Naopak zkratky a zjednodušené návody nefungovaly.
Nejvíce učitelé oceňovali, že na této cestě nebyli sami, že je nikdo nekritizoval, ale naopak podporoval. Po skončení projektu jsme ověřovali naše poznatky ve spolupráci s desítkami škol a stovkami učitelů.
Zjistili jsme, že existují tři klíčové zásady, které platí nejen pro formativní hodnocení, ale pro jakékoli učení ve škole i v životě:
3 zásady úspěšného formativního přístupu
🔹 Dělej to pro sebe a své žáky, ne proto, že „se to musí“
Formativní hodnocení není módní trend. Pokud ale hledáš způsob, jak podpořit sebe a své žáky, aby se vám společně lépe učilo, můžeš zde najít praktické odpovědi a inspiraci.
🔹 Musí to dávat smysl i tobě
Hledej v tomto přístupu užitek nejen pro žáky, ale i pro sebe. Mnoho učitelů popisuje, že jim formativní hodnocení vrátilo radost z učení a nový elán do práce.
🔹 Neboj se sdílet svou cestu
Najdi někoho ve škole nebo mimo ni, kdo se chce také posunout. Nezahazuj to, co funguje, ale uč se krok za krokem. Není nutné měnit všechno najednou. Sdílej se svými žáky, že i ty se stále učíš.
Jak začít?
Na základě těchto zkušeností jsme sestavili praktický vzdělávací program, který lze doplnit mentorskou podporou – individuální nebo skupinovou. Ta pomáhá reflektovat pokroky a efektivněji zvládnout přechod na formativní přístup.